postheadericon Biżuteria z drutu miedzianego, aluminiowego, srebrnego

Niezwykle efektowną, ale i pracochłonną metodą wyrabiania biżuterii jest wire- wrapping- technika tworzenia produktów biżuteryjnych z drutu. Ten sposób polega na owijaniu jednego Gruta drugim i dowolnym zaginaniu ich do wykreowania pożądanego kształtu i formowania niepowtarzalnego wzoru.

Drutem oplatane są elementy ozdobne- najczęściej kamienie, ale także minerały, koraliki- plastikowe, szklane, drewniane.

Wire- wrapping wymaga wiele cierpliwości i precyzji, szczególnie w przypadku wykonywania trudnych wzorów bazujących na pomysłowości i kreatywności twórcy. To także pracochłonna i czasochłonna  technika polegająca na wielokrotnym wyginaniu fragmentów drutu. Wyrób biżuterii z drutu wymaga ponadto szczegółowego planu i projektu (schematu) powstającego dzieła.

Wśród materiałów i akcesoriów potrzebnych do wykonania biżuterii drucianej, najważniejszy jest odpowiedniej grubości drut (0,2mm, 0,4mm, 0,6mm, 0,8mm, 1mm, 1,2mm)- miedziany, aluminiowy lub srebrny. Natomiast podstawowym narzędziem są różnego rodzaju wielokształtne szczypce- okrągłe, wygięte, tnące, a także pęseta i obcążki. Ponadto niezbędne są pozostałe elementy, takie jak kamyki czy korale.

Najdroższym rodzajem druta jubilerskiego jest drut srebrny. Najczęściej stosowany jest produkt próby 925– twardszy i bardziej sprężysty od drutu próby 930. Najkosztowniejszy jest miękki drut próby 999, który dzięki plastyczności i giętkości doskonale nadaję się do owijania mniejszych elementów. W biżuterii, srebrny drut zazwyczaj połączony jest z kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi, na przykład z agatem, malachitem, topazem, bursztynem, turmalinem lub z perłą albo ze szklanymi kryształkami.

Zdecydowanie tańszy jest drut aluminiowy dostępny w wielu odcieniach kolorystycznych– klasyczny platynowy, czarny, posrebrzany, pozłacany, ale także czerwony, zielony, pomarańczowy, niebieski, różowy, czy żółty. Drutem aluminiowym można oplatać różnego rodzaju elementy dopasowane pod kątem barwy. Zazwyczaj w tej roli stosuje się kolorowe koraliki (np. plastikowe), ale również metalowe elementy (np. talizmany).

W technice wire- wrappingu doskonale sprawdza się także drut miedziany– najtańszy, o specyficznej brunatnozłotej barwie. Dobrze komponują się z ozdobami z przezroczystego szkła oraz z drewnianymi elementami lub kamieniami imitującymi bursztyn.

Przy wyborze rodzaju drutu do biżuterii najważniejsze jest dostosowanie jego szerokości i koloru do wymiarów i barwy oplatanych elementów, przy czym najchętniej stosuje się druty w klasycznych kolorach (platynowy, miedziany, czarny) o szerokości 0,4mm lub 0,6mm.